Вихрен – мраморният първенец на Пирин
Едва ли има планинар, който да не е изкачил или да не иска да изкачи връх Вихрен – първенецът на Пирин планина. Пирин е най-сложната за преходи планина у нас, а връх Вихрен, със своите 2 914 м – вторият по височина в България и трети на Балканите, се описва като най-трудният за изкачване. Само за 3 км денивелацията му е 1 000 м, което обаче не отказва хилядите туристи, които всяка година тръгват по каменистите му маршрути.
Ако и вие сте от любителите на планината, Орбита СПА Хотел Благоевград ще Ви предложи прекрасни условия за настаняване, отлична храна и уникален СПА център само на час път от пиринския исполин. Почивката в Орбита СПА Хотел може да бъде отлично съчетана с еднодневна екскурзия в Пирин и преход до връх Вихрен.
В миналото Вихрен се е наричал Елтепе. Изследователите превеждат това име като „връх на бурите“. Наименованието произлиза от легендата, че на върха е бил мраморният трон на славянския бог Перун, сътворител на гръмотевиците и светкавиците.
Всъщност Перун е едно от старите имена на планината. Траките пък я наричали Орбелус – белоснежната планина.
Вихрен носел името Елтепе до 1942 г. Според една от легендите обаче името произлиза от две девойки, които живеели по тези места – Ела и Тодора. Едната дала името на връх Тодорка, а другата на Елин връх или Елтепе. Друга легенда пък разказва за красива езерна нимфа, която била ухажвана от елен.
Бог Перун убил Елена от ревност и така върхът бил кръстен Елин връх. Най-причудливата приказка за Вихрен е, че на върха бил забит дебел стълб, за който Ной връзвал лодката си. Затова и до днес планинарите се шегуват, че изкачиш ли Вихрен, ставаш половин хаджия.
Необходима ли ни е подготовка?
Всеки, който веднъж е отишъл в Пирин, казва, че там има нещо магическо. Ако сте решили да покорите най-високия връх на планината, непременно трябва да се подготвите добре. В противен случай рискувате приключението Ви да завърши без успех.
Подготовката се изразява в няколко основни неща:
- Проучете добре маршрута. Информирайте се за възможните подходи към върха, прочетете информационни материали, потърсете и лични впечатления от други туристи, за да знаете какво да очаквате.
- Следете прогнозата за времето – това е най-важната част от подготовката, особено за любители туристи. На такава надморска височина времето може да се преобърне за секунди. Не започвайте изкачване при прогноза за валежи и лошо време. Вероятността да съжалявате е голяма.
- Проверете екипировката. Дори и през летния сезон не подценявайте планината. Вземете топли дрехи и ветроустойчиво яке. Добра идея е да структурирате облеклото си на пластове, за да може да събличате или обличате дрехи при нужда.И не забравяйте, че в планината винаги трябва да носите подходящи обувки. Теренът нагоре към връх Вихрен е изпълнен с неравности и труднопроходими участъци, така че обувки с по-тънки подметки са крайно неподходящи.
- Вземете провизии – нагоре няма много места, от които да си налеете вода, затова непременно се запасете с пълна бутилка. Сандвичът също е добра идея.
Планирайте около час с кола от Орбита СПА Хотел Благоевград до хижа Вихрен, от където тръгва царският маршрут към върха. Най-добре да сте на хижата преди 8 сутринта. Паркингът там е малък и много от колите спират почти на шосето.
Маршрут от Благоевград
След богата ранна закуска с натурални продукти в ресторанта на Орбита СПА Хотел се качваме на колата и поемаме на юг по главен път Е-79. На разклона при Симитли поемаме към град Банско, а след Банско, в посока хижа Вихрен, ни очакват още 15-ина км хубав, но с доста завои асфалтов балкански път.
Колата можете да оставите и на хижа Бъндерица, малко след която, вдясно от пътя, е Байкушевата мура – най-старото иглолистно дърво в България на възраст над 1 300 години.
Ако подминете хижа Бъндерица, можете да паркирате някъде покрай шосето, или с повече късмет – на паркинга на хижа Вихрен. Именно от тук тръгва най-често ползваният от туристите маршрут към върха, така наречената Царска пътека. От нея, по южната му страна върхът може да бъде изкачен за около 3 часа.
Можете да изберете и маршрута през Казаните и Премката, където обаче ще Ви е нужен около час повече. За около 4 часа ще стигнете до Вихрен и по живописната пътека от хижа Бъндерица. Най-екстремният подход към върха е Джамджиевия ръб, но там са нужни алпийски умения. Този маршрут не се препоръчва, ако имате страх от високо.
Изкачването на Вихрен е трудно, но не и непостижимо предизвикателство. Приятната умора обаче си заслужава на сто процента, защото гледките, които се откриват, са зашеметяващи. Без значение кой път към върха сте избрали, сигурното е едно – той ще бъде изпълнен с красиви гледки и незабравими преживявания. По пътя си можете да видите еделвайси и диви кози, които са част от защитените растителни и животински видове в България.
Етапи в изкачване на връх Вихрен от южната му страна
Както вече споменахме, изкачването на връх Вихрен откъм южната му страна е най-често ползвания маршрут от туристите и най-лекият. Маршрутът започва от хижа Вихрен и е маркиран с червена маркировка, която лесно можете да следвате. Условно маршрутът може да се раздели на три етапа:
Етап 1: Хижа Вихрен – рекичката
Пътеката за Вихрен започва точно пред хижата. Още от самото начало се вижда, че пътеката е особена – стръмна и камениста. В началото пътеката минава през каменни сипеи и иглолистни храсти и дръвчета. След рекичката пътеката се разделя на две – дясното разклонение е към Премката, Кончето и хижа Яворов, а лявото – към връх Вихрен. За южния подход към върха трябва да се хване точно това ляво разклонение.
Разстоянието от хижа Вихрен до рекичката се изминава приблизително за 20-30 минути.
Етап 2: рекичката – Кабата
След рекичката пътеката продължава да се вие нагоре по склона. Колкото по-нагоре, толкова по-интересна става гледката назад към хижата, докато в един момент хижата спре да се вижда. В същото време погледът неизменно се спира върху каменния колос нагоре – пиринският Вихрен.
В тази част на пътеката има удобни места за кратка почивка. Етапът се изминава за около час в зависимост от темпото. Краят на етапа е седловината Кабата между връх Вихрен и Хвойнати връх.
Там на ръбчето на седловината е удобно място за по-дълга почивка. На това място човек доста се е поизморил, а предстои най-стръмният участък от маршрута до върха. Силите трябва да бъдат възстановени.
Освен това гледката е очарователна – малко по-надолу от ръбчето се синее красиво езеро – едно от Влахините езера, заобиколено от високи хълмове, а напред в далечината се виждат други върхове. Пиринска красота! И да не си уморен, ще поспреш да й се порадваш.
Етап 3: Кабата – връх Вихрен
Стигайки до седловината Кабата, пътеката прави завой надясно и се насочва право към върха. Е, „правото“ е само в началото, преди същинското изкачване по камъните. След това пътеката се вие на зиг-заг. Този етап е труден поради големия наклон. С постоянство и малки почивки разстоянието се изминава за около час. Сумарно целият маршрут се изминава за около 2,5-3 часа, но това е времето само за ходене. Отделно трябва да се предвиди и време за почивка.
Въпреки многото пот и усилия, усещането горе на върха е зашеметяващо. При ясно време се виждат буквално всички дипли на Пирин и на съседните планини Рила и Малешевската планина, назад по маршрута има гледка към езерата, а напред е внушителното каменно пиринско било от връх Кутело през Кончето до връх Бански суходол. Някои дори казват, че при ясно време погледът стига чак до Бяло море.
Етапи при слизане от южната му страна
Веднъж стъпили на върха, имате много опции за продължение на прехода, ако не желаете да слизате обратно по същия път. Ако предприемете слизане, може да го направите по маршрута през Казаните, но имайте предвид, че там има опасни участъци. Може да слезете от Вихрен и към хижа Бъндерица, която е съвсем близо до хижа Вихрен.
Много често обаче хората продължават към атракцията на Пирин – Кончето. Можете да стигнете до връх Кутело (2908 м) или връх Бански суходол (2886 м), които са втори и трети по височина в планината.
След тях, ако решите, продължете по целия маршрут до хижа Яворов. Друга опция е от Кабата към Хвойнати връх и Муратов връх, но също имайте предвид, че маршрутът е по-опасен. Общо взето, преди да тръгнете надолу преценете подготовката и възможностите си и така изберете маршрут наобратно.
Ако решите да се спускате по същия маршрут – от южната страна на Вихрен, времето за слизане е почти същото като при изкачване. Надолу човек вече не се задъхва, но пък коленете започват да тежат. Камъните по пътеката допълнително усложняват спускането.
Кога е подходящо да се изкачите на връх Вихрен и кога не?
Да изкачиш връх Вихрен е предизвикателство за духа и тялото. Най-доброто време за това определено са летните месеци. Тогава температурите са по-високи, а денят е дълъг, което улеснява прехода. Ако планирате поход до върха, най-добре го осъществете в месеците между Юни и Септември.
Ако нямате опит в катеренето и не разполагате със специализирана екипировка, съветваме ви да не се отправяте на поход през останалата част от година, тъй като може да бъде опасно. Но дори и през лятото, ако прогнозата е за превалявания и мъгли – не тръгвайте.
Изкачването на връх Вихрен е сладка победа, която със сигурност ще Ви зареди с енергия за дълго време. След като слезете долу пък, обратно в колата, а ние ще Ви чакаме в Орбита СПА Хотел Благоевград. С галещата вода на топлия басейн, релаксиращ масаж и уникална храна, която ще възстанови силите Ви и ще сложи окончателният щрих към един спомен за цял живот.