Седемте рилски езера – впечатляваща гледка, която остава спомен за цял живот

Седемте рилски езера са една от най-известните и най-атрактивните природни забележителности не само в България, но и на целия Балкански полуостров. Посещението на езерата наистина е незабравимо преживяване, което всяка година привлича хиляди туристи от всички краища на света.

Безспорно, лятото и ранната есен са най-подходящите сезони да се качите на Седемте рилски езера. За това не губете време, мятайте удобни обувки и топла дреха в раницата и се подгответе за незабравими гледки и зареждане с енергия, каквото не можете да си представите.

Седемте рилски езера са отлична дестинация за еднодневна екскурзия от Благоевград. Езерата се намират в Рила и само за час гостите на Орбита СПА Хотел могат да стигнат до началната станция на лифта, който ще ги качи до хижа „Рилски езера“.

От хижата до най-високо разположеното езеро Ви очакват преход, изпълнен с чистотата на природата, кристални езера и пътеки, които ще Ви изведат до най-удивителните гледки в планината. Като време ще Ви отнеме 5 часа с почивките, но без разточителни  фотопаузи и дълги седенки.

Седемте рилски езера - впечатляваща гледка, която остава спомен за цял живот

Интересни факти за Седемте рилски езера 

Седемте рилски езера са с ледников произход и образуват най-дългата, най-живописната и най-посещаваната от туристи езерна група в България. Намират се в Дамгския дял на Северозападна Рила и се намират между 2095 и 2535 метра надморска височина. Седемте езера са разположени стъпаловидно на различна височина и погледнати отгоре наподобяват огромни стъпки, водещи по билото на планината.

От горе надолу езерата носят следните имена: 

  • Сълзата,
  • Окото,
  • Бъбрека,
  • Близнака,
  • Трилистника,
  • Рибното,
  • Долното.

Името на всяко от Седемте рилски езера отразява някоя негова особеност.

Езерото, което е разположено на най-голяма надморска височина, носи името Сълзата, заради формата си и кристално чистите си води. 

Следващо по височина на разположение е Окото, наричано още Сърцето от Петър Дънов. То е най-дълбокото циркусно езеро в България – дълбочината му е 37,5 м.

Бъбрека е езерото с най-стръмните брегове от цялата група  и името му идва от формата, която няма как да бъде объркана.

Седемте рилски езера - впечатляваща гледка, която остава спомен за цял живот

Четвъртото езеро е Близнака. То е най-голямото по площ от седемте и се състои от вътрешен и външен близнак, свързани с плитък пролив.

Езеро Трилистника е с неправилна форма, наподобяваща трилистна детелина и има невисоки брегове.

Най-плитко е Рибното езеро, което е и най-богато на сладководна фауна, откъдето идва и наименованието му. На североизточния му бряг се намира хижата „Седемте езера“.

Най-ниско разположено е Долното езеро. От разположението му произхожда и името му. То събира водата, която се оттича от останалите шест езера и поставя началото на река Джерман.

Отделните езера са свързани помежду си чрез малки поточета. При преминаването на водата по тези поточета са образувани малки водоскоци и водопади. При тихо и слънчево време, те са спокойни и бистри, а при буря – тъмни, страшни и разпенени. През зимата те замръзват и се покриват с дебел сняг.

За много от хората, които идват тук, езерата са свещени. Казват, че ги зареждат с енергия, единствена по рода си, изчезват и болежките им .

За някои може да изглежда странно, но всяка година на 19 август на платото край езерото Бъбрека се събират последователи на Петър Дънов от цял свят. Хиляди последователи на Бялото братство ознаменуват именно тук началото на Божествената 

Слънчева нова година с традиционния за тях танц паневритмия. Облечени в бяло, участниците в ритуала образуват пет концентрични кръга и обикалят в посока обратна на часовниковата стрелка. Дъновистите вярват, че по този начин постигат хармония с Бог и Вселената. От братството посрещат Божествената нова година именно тук повече от 90 години.

През последните години Седемте рилски езера се посещават и от все повече туристи, за които те са прекрасно място за спорт сред природата и за селфита в изобилие.

 

История и легенда

Легендата за Седемте рилски езера разказва, че преди хиляди години, когато на земята още нямало хора, в планината живеели двама великани – мъж и жена. Те се обичали безумно и боготворели красотата и уюта на своя дом. Домът им бил толкова привлекателен, слънчев, топъл и уютен, че нямало как да не очарова всяко живо същество, а на любовта им се радвали всички стихии и целият свят.

Един ден обаче зли сили минали покрай техния дом. Като зърнали това красиво място, завидели на семейното щастие на великаните, ядосали се и решили да унищожат всичко и да заличат любовта им завинаги. Започнали да пращат черни облаци и опустошителни ветрове. Страшни земетресения разтърсили земята.

Великанът защитавал яростно всяко стръкче тревичка, всяко малко поточе или цвете, бранел своята любима и отбивал атаките на злите сили. Това обаче само разпалвало огромната им злоба и жестокост и те решили да свършат пъкленото си дело докрай.

В една тежка битка великанът паднал убит. Доволни от своята победа, злите сили си тръгнали, оставяйки след себе си разбити скали, опропастени долини и една съсипана от скръб жена.

Мъката на младата вдовица била толкова голяма, че сълзите ѝ бликали безспир и се стичали по хребетите право в долините. Леели се и се събирали в доловете, докато образували бистри езера с изумителна чистота. Езерата се образували именно в стъпките на великана.

Преди езерото Бъбрека можете да видите огромна скала, намираща се в посока към езерото Сълзата. Формата на скалата наподобява фигурите на мъж и жена с огромни размери. Според легендата, това са двамата влюбени, които ще останат да пазят вечно своя красив дом.

 

Маршрути

За да разнообразите почивката си в Орбита СПА Хотел, можете да посетите Седемте рилски езера. За целта трябва да тръгнете по АМ „Струма“ в посока София. След двайсетина минути сте в Дупница и от там поемате към Сапарева баня.

От Сапарева баня, по добре поддържан асфалтов път, ще минете през местността Паничище и ще стигнете до хижа „Пионерска“. Именно от тук тръгва лифтът, който ще Ви изкачи до хижа „Рилски езера“.

Пътуването от Благоевград до началната станция на лифта ще Ви отнеме не повече от час. В района на лифта е осигурен платен паркинг.

Седемте рилски езера - впечатляваща гледка, която остава спомен за цял живот

След като слезете от лифта на хижа „Рилски езера“ започва преход  в две посоки, от които да избирате. Ако тръгнете по горната пътека, след около час ще стигнете до ез. Бъбрека.

Следва изкачване на Езерния връх, от където се виждат всички седем езера. На връщане към лифтената станция може да минете през циркуса по старата пътека на югоизток, която минава покрай Близнака, Трилистника и Рибното езеро.

До Седемте рилски езера можете да стигнете и по някой от туристическите маршрути от съседни хижи и обекти. Най-популярни са преходите от Зелени Преслап през хижа „Скакавица“, от хижа „Ловна“ и от хижа „Пионерска. Други, сравнително удобни начини за достигане, са от хижа „Иван Вазов“, от хижа „Вада и дори през хижа „Мальовица“ и връх Мальовица, след което по билото да стигнете до езерата.

 

Организирани екскурзии и преходи 

Както вече споменахме, Седемте рилски езера са една от най-известните природни забележителности в България. Почти няма туристическа агенция, особено през лятото, която да не предлага организирани екскурзии и преходи до езерата.

Предимствата на организирания преход са, че ще имате осигурен транспорт, който ще Ви доведе до началната станция на лифта или до базата, от която ще тръгнете към езерата, както и осигурено място за нощувка, ако сте решили да спите в района.

Ако се качвате на лифта, ще можете да ползвате отстъпка от цената, когато сте в група. Освен това, на Ваше разположение ще е планински водач, на който ще можете да разчитате за всичко в планината.

Заради засиления туристопоток обаче, Седемте рилски езера можете да посетите и самостоятелно без никакви притеснения. Възможно е дори да няма нужда да следите и туристическата маркировка, предвид върволицата от хора, която се движи по добре утъпканите пътеки. Но все пак можете да сте спокойни – тя е доста добра и в различните етапи е в различен цвят, смесвайки червена, жълта и зелена. 

Лятото е перфектното време за разходка до езерата – юни, юли, август. През юни все още е леко хладно, но пък има и по-малко хора. Пролетта и есента са чудесна идея за качване до езерата, ако искате да избегнете тълпите. През зимата маршрутът е подходящ само за опитни планинари.

Независимо дали ще поемете към езерата в група от ентусиасти, самостоятелно или със семейството си,

това преживяване наистина си заслужава. Гледките ще ви погълнат изцяло, а вечерта, ние от Орбита СПА хотел ще ви посрещнем вдъхновени и умиротворени. За да продължите почивката си на място, което винаги дава повече, отколкото очаквате.

Позвъни!