Паркови райони в Рила

Рила! Колко пътеки, колко върхове, колко красота и колко много магия са събрали тези четири букви. Рила: първенецът на България и на Балканския полуостров – символ на величественост и обвит в тайнственост.

Освен Мусала обаче, в Рила планина има още над 100 върха с височина повече от 2 000 м., невероятно разнообразие от животни и растения и безброй извори, потоци, реки и кристално чисти езера. Всички тези красоти привличат туристи от цял свят, които избират именно Рила за своите екскурзии, почивки и планински приключения.

 

Национален парк „Рила“ – едно чудесно преживяване сред природата

81 046 ха от планината са заети от Национален парк “Рила”. Това е най-големият парк в България, с най-големия резерват в него – “Централен Рилски резерват” и един от най-старите резервати в България – “Парангалица”. Паркът е и една от най-големите защитени територии в Европа.

Паркови райони в Рила

НП “Рила” е разположен в Рила планина в югозападната част на България. Намира се на територията на четири области Благоевградска, Софийска, Кюстендилска и Пазарджишка и на единадесет общиниБлагоевград, Симитли, Разлог, Белица, Якоруда, Белово, Костенец, Долна баня, Самоков, Сапарева баня и Дупница.

В НП „Рила“ са включени 5 резервата“Парангалица“, “Централен Рилски резерват”, „Риломанастирска гора“, “Ибър” и “Скакавица”. Те заемат 20 % от площта на парка.

Парангалица е резерват от 1933 година. Разположен е върху част от югозападните склонове на Рила планина, на площ от 1509 ха. В него се опазват едни от най-старите смърчови гори в Европа, със средна възраст над 200 години.
От март 1977 г. е включен в листата на биосферните резервати по програмата „Човек и биосфера” на ЮНЕСКО. Резерват „Парангалица“ е отлична възможност за еднодневна екскурзия за гостите на Орбита СПА Хотел.

Тук можете да видите най-високото дърво в България – смърч с височина 62м, който местните наричат Парангала. В резервата са установени около 300 вида висши растения, като 75 вида са включени в Червената книга на България.

Тук се намират и най-големите популации на Рилска иглика, която е една от емблемите на Рила. Срещат се много представители на бозайниците – кафява мечкаблагороден еленсърнавълкдива котка. Има и голямо разнообразие от птици.

Паркови райони в Рила

Централен Рилски резерват е най-големият в България и един от най-големите в Европа. Създаден е с цел да се съхранят горски, субалпийски и алпийски екосистеми. Площта на резервата е 12 393.7 ха и обхваща значителна територия около връх Мусала.

Риломанастирска гора е с площ 3676.5 хектара и е обявен за резерват през 1986 година, за да се запазят първични горски екосистеми от иглолистни и смесени елови и букови гори. Резерватът обхваща алпийската част и горските формации от двете странина Рилска река, между връх Мальовица и връх Бричебор. Забележителен е районът около Кирилова поляна с красивата скалиста дъга, включваща върховете Купените, Ловница, Злият зъб, Двуглав, Иглата, Орловец и Елени връх.

Резерватът „Ибър” опазва храстови гори от клек, както и находища от реликтни растения и редки животински видове. Площта му възлиза на 2248.6 ха. Обхваща северните склонове на билото на планината между върховете Ибър и Белмекен.
Резерват „Скакавица” е един от малките български резервати. Площта му е 70.8 ха. Той е типично горски резерват, в който се опазват вековни гори от бяла мура.

Орбита СПА Хотел Благоевград е перфектното място, от което да поемете към Рила. Само на 25 км от хотела се намира един от входовете към националния парк – този в местността Картала. От тук тръгва и маршрутът към хижа „Македония“ и заслон „Чакалица“.

Орбита Спа хотел обаче е идеален и като отправна точка към националния парк от всички негови страни. Около час с кола от комплекса ще Ви бъде достатъчен, за да стигнете до по-голяма част от подходите към парка – Боровец, Говедарци, Семково, Трещеник. 

Кои са парковите райони в Рила?

Дирекцията на НП „Рила“ включва централен офис и осем местни офиса, управляващи съответните административни паркови участъци: Благоевград, Белица, Якоруда, Белово, Костенец, Боровец, Бели Искър, Говедарци и Дупница.

  • Парков участък Благоевград е с обща площ 8833.6 ха. ПУ Благоевград обхваща бивши територии на държавни лесничейства “Благоевград” и “Симитли”, както и високопланински пасища и ливади от общини Благоевград и Симитли;
  • Парков участък Белица е с обща площ 10129.8 ха. ПУ Белица обхваща бивши територии на ДЛ “Разлог” и “Белица”, както и високопланински пасища и ливади от общини Разлог и Белица;
  • Парков участък Якоруда е с обща площ 9957.8 ха. ПУ Якоруда обхваща бивши територии на ДЛ “Якоруда”, както и високопланински пасища и ливади от община Якоруда;
  • Парков участък Белово е с обща площ 4890.1 ха. ПУ Белово обхваща бивши територии на ДЛ “Белово”, както и високопланински пасища и ливади от община Белово;
  • Парков участък Костенец е с обща площ 8930.3 ха. ПУ Костенец обхваща бивши територии на ДЛ “Костенец”, както и високопланински пасища и ливади от община Костенец;
  • Парков участък Боровец е с обща площ 10036.7 ха. ПУ Боровец обхваща бивша част от територията на ДЛ “Боровец”, както и високопланински пасища и ливади от община Самоков;
  • Парков участък Бели Искър е с обща площ 12725.5 ха. ПУ Бели Искър обхваща части от ДЛ „Самоков“;
  • Парков участък Говедарци e с обща площ 6691.1 ха. ПУ Говедарци обхваща бившите територии на ДЛ “Самоков”, както и високопланински пасища и ливади от община Самоков;
  • Парков участък Дупница е с обща площ 8851.1 ха. ПУ “Дупница” обхваща бивши територии на ДЛ “Дупница”, както и високопланински пасища и ливади от общините Дупница и Сапарева баня.

Биологичното разнообразие на парка е изключително богато. Срещат се около 1400 висши растения, 105 вида реликти и 57 ендемити като Рилска иглика, Павловско шапиче и Рилски ревен. На територията на парка са установени 282 вида мъхове, 130 вида сладководни водорасли и 233 вида гъби.

Планинската фауна е представена със 172 вида гръбначни животни:

  • риби – 5 вида,
  • земноводни и влечуги – 20,
  • птици – 99, бозайници – 48.

Тук се намират най-голямата популация на Балканска дива коза в България, най-голямата високопланинска популация на лалугера, едно от четирите находища на алпийски тритон и едно от двете в България гнездови находища на малката кукумявка. Уникална е безгръбначната фауна. Досега са установени 2934 вида. 

От едрите бозайници на територията на паркови участъци Благоевград,  Белово и Белица е съсредоточена популацията на благороден елен, мечките са съсредоточени в района на Боровец, където е установен и най-големият брой екземпляри от дива коза и сърна.

Най-много диви свине пък се срещат на територията на парков участък Якоруда. В парков участък Белица могат да бъдат видени няколко представители на популация козирог.

На територията на НП “Рила” са разположени 17 хижи и 4 заслона. Капацитетът на хижите е общо около 1500 легла. В парков участък Благоевград са хижите „Чакалица“ и „Македония“, а в парков участък Белица – хижа „Добърско“.

На територията на парков участък Якоруда е хижа „Грънчар“, а на парков участък Кастенец – хижа „Белмекен“. Осеян с хижи  и заслони е парков участък Боровец. Това са хижите „Мусала“, „Чакър войвода“, „Марица 1900“ и „Заврачица“ и заслоните „Еверест“ и „Леденото езеро“.

В парков участък Говедарци се намират хижите „Мальовица“ и „Вада“ и заслоните „Страшното езеро“ и „Орловец“. На територията на парков участък Дупница са хижите „Отовица“, „Скакавица“, „Рилски езера“, „Седемте езера“, „Иван Вазов“ и „Ловна“.

Маршрути: През Рила планина минават два от основните европейски маршрута – Е4 и Е8.

Паркови райони в Рила

Представете си да тръгнете от София и да стигнете почти до гръцката граница пеша. Това приключение може да се осъществи по българската част на международния туристически маршрут Е4.

Този пешеходен път води началото си от Испания, пресича цяла Европа и стига до Кипър. Планинската отсечка от Е4 в България е с дължина 260 км и минава последователно през Витоша, Верила, Рила, Пирин и Славянка.

Е4 навлиза в Рила при самоковското село Клисура, а от там към подножието на Лакатишка Рила – седловината Вада – х. „Вада“ – Централна планинска школа – х. „Мальовица“ – заслон „Страшно езеро“ – Поповокапски езера – заслон „Кобилино бранище“ – Водни връх – връх Маринковица – х. „Рибни езера“ – Павлев ръх – връх Черна поляна – Кадийн връх – Седлото – Ангелов връх – х. „Македония“ – местност Картала край Благоевград. От там маршрутът навлиза в Пирин.

Е8 е международният маршрут, който в България минава през част от Рила и през целите Родопи с обща дължина от около 450 км. Стартира в Дъблин (Ирландия) и завършва в Свиленград, или по-точно село Мезек. Маркировката на маршрут Е8 у нас започва чак при Боровец в Рила и продължава по стария маршрут „Рила-Родопи“.

Десетки са туристическите маршрути на територията на НП „Рила“. Те се делят на основни и второстепенни. Ето и някои по-важни туристически маршрути:

  • с. Паничище – м. „Зелени преслап” – х. „Рилски езера” – 3 часа
  • х. „Вада” – х. „Ловна” – х. „Рилски езера” – 3 часа
  • х. „Рилски езера” – Раздела – вр. Мальовица – х. „Мальовица” – 6 ч. 30 мин.
  • х. „Мальовица” – заслон „Страшното езеро” – заслон „Кобилино бранище” – х. „Рибни езера” – 10 часа
  • х. „Рибни езера” – Павлев връх – х. „Македония” – 6 ч. 30 мин.
  • х. „Македония” – вр. Капатник – м. „Предела” – 8 часа
  • х. „Рибни езера” – Канарски преслап – вр. Вапа – Джанка – х. „Грънчар” – 6 часа
  • х. „Грънчар” – Джанка – вр. Орловец – Маришки връх – вр. Мусала – х. „Мусала” – 6 часа
  • х. „Мусала” – КК „Боровец” (по долината на р. Мусаленска Бистрица) – 4 часа
  • х. „Мусала” – Маришки връх – вр. Манчо – х. „Заврачица” – 5 часа
  • х. „Заврачица” – х. „Белмекен” – 6 ч. 30 мин.
  • х. „Белмекен” – по Равнивръшка река – Вили „Костенец” – 4 ч. 30 мин.
  • х. „Белмекен” – яз. „Белмекен” – с. Юндола – 7 ч. 30 мин.
  • х. „Трещеник” – х. „Грънчар” – х. „Заврачица” – 5 ч. 30 мин.
  • х. „Бодрост” – х. „Македония” – х. „Семково” – 6 часа
  • х. „Семково” – вр. Вапа – х. „Рибни езера” – 5 часа
  • Рилски манастир – м. „Кирилова поляна” – Сухо езеро – заслон „Кобилино бранище” – 4 ч. 30 мин.
  • х. „Мальовица” – вр. Мальовица – Вазов връх – х. „Иван Вазов” – 6 часа
  • х. „Мальовица” – вр. Мальовица – Рилски манастир – 7 часа
  • х. „Вада” – х. „Седемте езера” – х. „Иван Вазов” – 6 часа

В местността Яворова поляна над село Говедарци се намира първият ботанически маршрут в страната, наречен “Приятели на растенията”. Ботаническият маршрут води от местността Яворова поляна до Урдин циркус. По дължината му са изградени девет погледни места, от които могат да се наблюдават средно по над 60 вида висши растения.

Обособени са и други специализирани маршрути като екопътека „Бели Искър”, Пътека на балканската дива коза и др.

С изходен пункт от района на Благоевград са маршрутите „Запазена Парангалица“, с начало м. „Карталска поляна“ и атракцион за конен и вело туризъм от Летовище „Бодрост“ през хижа Македония до Курортен комплекс „Семково“. На територията на резерват „Парангалица“ се намира и най-високото дърво в България – обикновен смърч с височина 62 метра и възраст около 350 години.

 

Организирани походи

 Наличието на прекрасна природа, местни занаяти, традиционна кухня, съхранени културни паметници предоставят възможности за развитие на устойчив туризъм в Националния парк и региона. За туристите със специални интереси като защитени растения и животни, планинско колоездене, конна езда на територията на Националния парк са изградени множество специализирани маршрути и екопътеки.

Безброй са туристическите организации, начело с Български туристически съюз, които организират походи с различна степен на трудност. Цените за включване в организираните походи зависят от дължината на маршрута, неговата трудност, местата за почивка и т.н. Без значение обаче дали сте част от организиран поход, или обикаляте планината индивидуално, има редица правила, които трябва да спазвате:

  • Движението, паркирането и престоят на моторни превозни средства, вкл. моторни шейни и АТВ, без разрешително от Д „НП Рила”, извън определените и обозначените за тази цел пътища, е забранено.
  • Преминаването извън обозначените и маркираните туристически маршрути е забранено.
  •    Риболовът е разрешен само на определените и обозначените със знаци места.
  • Бивакуването и паленето на огън е разрешено само на определените и обозначените за тази цел места.
  • Ловът, носенето и превозването на дълго огнестрелно оръжие, лъкове и арбалети е забранено.
  • Замърсяването на терените и водите с отпадъци е забранено.
  • Унищожаването на скални образувания, събирането на вкаменелости и минерали е забранено.
  • Къпането в реките и езерата е забранено.
  • Късането на цветя е забранено.
  • Воденето на кучета без каишка или без спъвачка е забранено.

 Това, което можем да предложим след дългия преход в планината е топъл басейн, вкусна храна и уютна стая. Мястото е ясно – Орбита СПА Хотел Благоевград. Най-доброто място за почивка в Югозападна България.

Позвъни!