Реките в Рила

Първото име на Рила – Доункас, е дадено на планината още от траките. На техния език това означавало планина с много вода. По-късно славяните ѝ дават името Роула, което означавало същото – водната планина.

И така до днес, с леко променено произношение на името, Рила продължава да бъде планина на водата. И има защо да е така – Рила е събрала в себе си безброй езера, реки, поточета и извори.

Реките в Рила

Голяма част от езерата тук са се образували още по време на ледниковия период. Повечето от тях са разположени на височина между 2 000 и 2 600 метра. Доста от езерата се оттичат в поточета, които поставят началото на едни от най-големите реки в България.

 

В Рила извират едни от най-пълноводните и дълги реки на Балканите

За да покаже, че заслужава името си, от Рила планина извират някои от най-пълноводните и дълги реки на Балканския полуостров – Искър, Марица и Места. Изворите на много притоци на тези реки, както и на Струма, също се намират във високопланинските части на Рила — БелиЛевиПрав и Черни ИскърБяла и Черна Места, реките Белишка, Благоевградска БистрицаГрадевска, Рилска, Джерман. На територията на планината се формират около 10% от водните ресурси на Струма и Места, над 5% от тези на р. Марица и повече от 8% на р. Искър.

 

От Рила води началото си най-дългата изцяло българска река – Искър 

Дължината и е 368 км, която и отрежда 2-ро място сред реките на България. Река Искър извира в Рила планина и се образува от сливането на реките Черни Искър и Бели Искър. Последователно Искър тече през област София и областите Софийска, Враца, Ловеч и Плевен. На 2,3 км североизточно от село Байкал се влива като десен приток в река Дунав.

Най-пълноводната българска река – Марица, извира от живописните Маричини езера в Рила.  Марица е най-дългата река на Балканския полуостров – 524,6 км. Дължината й в България е 321,6 км – на трето място след Искър и Тунджа. До средата на 19 в. Марица е била плавателна.

Последователно Марица минава през областите София, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора и Хасково. След като излезе от България, реката минава през североизточната част на Гърция и европейската част на Турция. Влива се в североизточната част на Бяло море.

Реките в Рила

Река Места пък се образува от сливането на реките Бела и Черна Места над град Якоруда. За условно начало е приет изворът на десния и приток Бела Места на 2240 м надморска височина, в близост до езерото Грънчар в Източна Рила. Места тече през област Благоевград и Северна Гърция.

Дължината на реката е 273 км, от които на българска територия 126, което и отрежда 20-о място сред българските реки. Влива се чрез делта в Егейско море на територията на Гърция в огромен лиман, на няколко километра източно от курортното селище Керамоти.

 

От „Водната планина“ извират и някои от притоците на река Струма

Шестата по дължина река в България дължи пълноводието си на десетки притоци, докато стигне Струмския залив в Гърция, където се влива в Бяло море. Част от тези притоци са реките Джерман, Благоевградска Бистрица и Рилска река.

Левият приток на река Струма – р. Джерман, е с дължина 47,8 км. За нейно начало се приема малкото поточе, изтичащо от най-високо разположеното от Седемте рилски езера –  Сълзата. Река Джерман се влива отляво в река Струма в близост до град Бобошево.

Благоевградска Бистрица също е приток на река Струма. Дължината и е 41 км. Бистрица извира на 2 546 м н.в., на 300 м югоизточно от Голям Мечи връх в Югозападна Рила. Реката тече през село Бистрица и Благоевград и се влива отляво в река Струма, в квартал Струмско на града.

Друг от притоците на Струма – Рилска река, поставя своето начало от Рибните езера в Рила. Дължината и е 51 км и до излизането си от планината при град Рила долината и е дълбока и силно залесена. Рилска река се влива в Струма край град Кочериново.

Изворите на големите български реки, които тръгват от Рила планина, привличат туристи през цялата година. Имайки предвид високата им надморска височина обаче, е добре да преценим както собствените си способности, така и периодът от годината, в който тръгваме към планината. Интересното при изворите на реките е, че въпреки общоприетото мнение, че потоците им тръгват благодарение на топенето на снеговете през пролетта, водите в извора не изчезват през нито един сезон от годината.

Така че, ако планирате преход до изворите на Искър, Марица или Места, по-приятно и по-лесно би било да го направите в месеците от май до октомври. В този период, освен че е много по-достъпна и гостоприемна, планината предлага възможност на спокойствие да се насладите на кристално чистият и въздух, зелените склонове и живописни гледки.

Интересни възможности за туризъм предлага районът по течението на Река Места. На територията на област Благоевград, в района на град Гоце Делчев, се намира единственият пролом по поречието на реката – Момина клисура. В този район има и множество минерални извори при селата Огняново, Мусомища и Баня край Разлог.

Любопитното е, че по течението на Места са установени 125 вида птици. От тях 32 са включени в Червената книга на България. Освен това, поречието на Места е миграционен път от регионално значение за грабливи птици, но също така и щъркели, гнездящи в Северозападна България, Сърбия и Румъния. Рибарниците, разположени на река Места в близост до град Гоце Делчев, са едно от малкото места в Югозападна България за почивка на водолюбивите птици по време на миграция.

Реките в Рила

В град Гоце Делчев се намира едно от регионалните представителства на Българското дружество за защита на птиците. С помощта на техните експерти можете да наблюдавате блестящият ибис, голямата бяла чапла, малката бяла чапла, малкият горски водобегач и др. По време на миграцията по долината на река Места се срещат 4 световно застрашени вида – малък корморан, белоока потапница, голям креслив орел и белошипа ветрушка.

В България районът на Места през 2007 г. е обявен както за защитена зона за опазване на дивите птици, така и за защитена зона за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.

На територията на Гърция делтата на Места е известна главно с големия брой редки и защитени птици. Обитавана е от около 320 вида птици, както и постоянна популация от над 5000 розови фламинго. Влечугите са представени от голямо количество костенурки.

По течението си реките, които извират от Рила, предлагат много възможности за отдих,  спорт и различни активности. Любителите на риболова могат да се отдадат на своето хоби и да ловят различни видове риба, сред които пъстърва, кефал, мрена, скобар, костур, клен, шаран…

Естествено, риболовците трябва да притежават съответното разрешително за това и да се съобразяват с действащите в момента разпоредби на Агенцията по рибарство и аквакултури. Отлични са условията за ловене на балканска пъстърва, които предлага и река Благоевградска Бистрица, която тече в непосредствена близост до най-новия хотел в района на БлагоевградОрбита СПА Хотел.

Бреговете на язовир Искър, през който минава река Искър, са превърнати в своеобразно курортно селище. Тук, след около час път от Благоевград, можете да практикувате различни водни спортове като каране на джет, моторна лодка, гребане с кану, парасейлинг и други. В района има и няколко маршрута до различни параклиси и еко пътеки сред природата.

Река Струма пък, част от чиито притоци също извират в Рила планина, е известна с отличните възможности за рафтинг, които предлага в района на Кресненското дефиле. Ако сте почитатели на екстремните преживявания, Струма е Вашето място. Без значение от възраст и предварителна подготовка, реката Ви очаква с чудни гледки по течението си и вдигащи адреналина активности.

Тук е мястото да отбележим, че през България преминават две от петте европейски трасета на прелетните птици. Виа Понтика е черноморският прелетен път, който събира птиците от средната част на Източна Европа. Прелетният път Виа Аристотелис изминават птиците от Средна Европа и централната част на Балканите. Той преминава по долината на река Струма и през Гърция и остров Крит достига Африка. Така че, течението на река Струма също е изключително атрактивно за орнитолозите. 

Освен всичко това, по бреговете на реките са оформени десетки кътове за отдих и пикник сред природата, където, особено през летните месеци, можете да починете на прохладно място и чист въздух. Прекрасни условия за такъв вид отдих предлага и река Благоевградска Бистрица. 

Ако тръгнете от Орбита СПА Хотел в посока местността Картала, ще имате голям избор от чудни местенца за хапване или просто почивка край шума на реката. През летните месеци жителите на Благоевград ползват коритото и бреговете на реката и като плаж, като по течението ѝ са оформени няколко неголеми своеобразни басейна. Баражите на река Благоевградска Бистрица в района на алеята към парк Бачиново пък са възпети в стихове от известния в миналото благоевградски лекар д-р Георги Тишинов.

Е, след този разказ за реките на Рила вече сме сигурни, че освен най-високите върхове, най-красивите езера или най-популярните курорти вече можете да изброите и големите реки, които извират тук. Защото Рила – „водната планина“, е благословена не само с многобройни езера и езерни комплекси, но и с много реки с впечатляващи дефилета, проломи и долини.

И не на последно място – Рила е изключително важен хидроложки възел за страната ни с изключително голям хидроенергиен потенциал, представляващ около 1/4 от целия потенциал на България. Водните запаси, които се формират в границите на планината, са най-важният ресурс на чиста питейна вода за околните селища, за София, за част от населението на Северна Гърция и европейската част на Турция.

Позвъни!